PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o.

Menu

Menu dodatkowe

Tytuł strony: Aktualności - news

W Bolesławcu „Bacmony” pilnują jakości wody

 

Bolesławieckie wodociągi jako pierwsze w Polsce zamontowały innowacyjne urządzenia firmy Grundfos do bakteriologicznej analizy jakości wody

         Coraz więcej polskich miast promuje picie wody z kranu. Dla prezesów spółek wodociągowych i prezydentów tych miast jest to swego rodzaju zobowiązanie. Słowa „Pijcie wodę z kranu” w ich ustach nabierają głębszego znaczenia i tak naprawdę są deklaracją: „Dbam o to aby naszą wodę można było bez obaw pić prosto z kranu i dołożę wszelkich starań, aby to się nie zmieniło”.

         Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Bolesławcu pobiera  wodę ze studni głębinowych. Woda ta jest czysta, pozbawiona zanieczyszczeń mikrobiologicznych i fizykochemicznych, jej mineralizacja odpowiada wodom źródlanym. Jest ona poddawana tylko podstawowym procesom uzdatniania – w filtrach wypełnionych naturalnymi kruszywami o właściwościach oczyszczających.  Ponadto woda w ujęciach jest objęta stałym monitoringiem tzw. on-line, dzięki czemu możemy natychmiast odpowiednio zareagować na ewentualne pogorszenie jej parametrów jakościowych. Bolesławiecka woda z kranu, zwana coraz częściej „Bolesławianką”,  ma dobry smak, zatem należy się spodziewać, że każdy chętnie będzie ją pił. Pod względem ilości składników mineralnych należy do wód niskozmineralizowanych, o zawartości wapnia (50 mg/l), magnezu (6 mg/l) i sodu (11 mg/l) zbliżonych do popularnych wód dostępnych w butelkach.

        Zaopatrujemy w wodę ponad 70 000 mieszkańców miasta Bolesławiec, gminy Bolesławiec oraz gminy i miasta Lwówek Śląski. Łącznie Spółka administruje ponad 500 kilometrami sieci wodociągowej rozdzielczej i tranzytowej. Tak rozległa sieć wymaga szczególnego monitoringu w zakresie jakości przesyłanej wody. Jednym z głównych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jakości wody, jest różnica między czasem potrzebnym do jej produkcji, dystrybucji i konsumpcji, a czasem potrzebnym do zbadania, czy woda jest bezpieczna do picia. Zazwyczaj na wyniki badań laboratoryjnych wody z sieci trzeba czekać jeden do dwóch dni. 

      Sytuacja  zmieniła się gdy firma Grundfos zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce innowacyjne na skalę światową urządzenia zwane GRUNDFOS BACMON. Urządzenie to jest podłączane do wodociągu poprzez mały bajpas, niewielka ilość wody z rurociągu stale przepływa przez podświetloną płytkę pomiarową, która z kolei jest obserwowana przez cyfrowy mikroskop, działający w oparciu o opatentowaną technikę trójwymiarowego skanowania. Urządzenie za pomocą specjalnego algorytmu  rozpoznaje które obserwowane cząstki są bakteriami, a które są zanieczyszczeniami mechanicznymi, zlicza wszystko co widzi oceniając 59 ilościowych parametrów obrazu. Dane są przekazywane bezprzewodowo do centrum zarządzania infrastrukturą PWiK w czasie rzeczywistym, tzn. że w tej samej chwili kiedy pojawi się w sieci szkodliwe zanieczyszczenie, u nas włączy się alarm o skażeniu i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania.

     Nasza wieloletnia współpraca z firmą Grundfos i wzajemne dobre doświadczenia spowodowały, że tę technologię po raz pierwszy w Polsce zastosowano właśnie na bolesławieckiej sieci wodociągowej. Sześć sztuk urządzeń GRUNDFOS BACMON zostało zamontowanych w newralgicznych punktach naszego systemu wodociągowego, a wyniki pomiarów automatycznych są regularnie porównywane z wynikami badań laboratoryjnych.

 - Z tym większym przekonaniem Józef Król, prezes Spółki zachęca do picia wody prosto z kranu bo pod względem jakościowym spełnia ona wszystkie standardy krajowe i europejskie, do tego stale jest monitorowana jej jakość nie tylko w ujęciu i stacji uzdatniania, ale dzięki „Bacmonom” również w sieci wodociągowej. Nie waham się powiedzieć, dodaje: Nasza, woda „Bolesławianka” jest dobra i jest jednym z największych skarbów Bolesławca, dlatego tak bardzo dbamy o jej bezpieczeństwo.


 

 

 

GAZELA BIZNESU 2016 dla PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o.

 

Miło nam poinformować, że nasza Spółka otrzymała tytuł Gazela Biznesu 2016.

 

Gala wręczania nagród odbyła się w dniu 31 stycznia 2017 roku we Wrocławiu. Nagrodę w imieniu Spółki odebrał dyrektor ds. technicznych Pan Grzegorz Kozłowski.

 

Gazela to firma małej lub średniej wielkości, która dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi doskonale daje sobie radę wśród nawet znacznie większych konkurentów.

W każdej edycji rankingu badany jest wyniki firmy za pełne trzy poprzedzające lata. W bieżącej edycji weryfikowane były wyniki osiągnięte w okresie 2013, 2014 i 2015.

O tytuł Gazeli Biznesu 2016 mogła ubiegać się firma, która spełnia wszystkie poniższe kryteria:

  • rozpoczęła działalność przed rokiem 2013 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś
  • w roku bazowym 2013 przychody ze sprzedaży mieściły się w przedziale pomiędzy  3 a 200 mln złotych
  • w latach 2013-2015 z roku na rok odnotowywała wzrost przychodów ze sprzedaży
  • w latach 2013-2015 ani razu nie odnotowała straty
  • umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat

 

Akcja edukacyjna pn. „Woda źródło życia, czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii”

25 października 2016r.  w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki, odbyła się uroczysta gala podsumowująca jesienną edycję akcji, która była rekordowa, ponieważ wzięło w niej udział niemal sześciuset trzecioklasistów z 7 szkół podstawowych z terenu Miasta Bolesławiec.

Głównym organizatorem edycji miejskiej akcji było PWiK w Bolesławcu, które przygotowało ją wykorzystując dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Wiedza zdobyta podczas zajęć terenowych realizowanych w ramach akcji pozwoliła wyłonić 4 reprezentantów każdej ze szkół, którzy stanęli w szranki w konkursie miejskim.

Konkurencja była niezwykle zacięta, a wszyscy młodzi uczestnicy wykazali się wiedzą na najwyższym poziomie, dlatego w tej edycji konkursu przyznano rekordową ilość nagród głównych, bo aż siedem!

Maksymalną ilość punktów (i pierwsze miejsca) zdobyli reprezentanci  Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów,  Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz Szkoły Podstawowej Nr 4.

Miejsce drugie zajęła reprezentantka Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów. Trzecie miejsca zajęły 2 uczennice ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów  oraz przedstawicielka Szkoły Podstawowej Oxpress. 

Uroczystą galę, podczas której każdemu z 28 uczestników konkursu został wręczony dyplom i nagroda za udział, uświetnili swoim udziałem:

-Piotr Roman –  Prezydent Miasta Bolesławiec,  Honorowy Patron akcji.

-Józef Król – Prezes Zarządu PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o., który wziął udział we wszystkich spotkaniach z młodymi mieszkańcami Miasta,

-Dyrektorzy Szkół Podstawowych,

-Wychowawczynie klas biorących udział w zajęciach, które wspaniale przygotowały dzieci do udziału w konkursie,

-oraz bardzo licznie przybyli rodzice dzieci biorących udział w konkursie, którzy wspaniale dopingowali swoje pociechy.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Akcja edukacyjna pn. „Woda źródło życia, czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii”

Zadanie „Akcja edukacyjna pn. „Woda źródło życia, czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii” jest realizowane przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Planowany koszt realizacji zadania w roku 2016 wynosi 21 069 zł (netto). Zadanie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, na które Spółka otrzymała dotację  w kwocie  9.200 zł.

Akcja edukacyjna została podzielona na dwa cykle i skierowana do uczniów klas III szkół podstawowych z terenu gminy i miasta Bolesławiec.

www.wfosigw.pl

  • data: 2016-05-20

Reprezentacja PWiK w B-cu Sp. z o.o. brała udział w turnieju piłki nożnej o „Złotą Zasuwę”. Drużyny z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z Dolnego Śląska spotkały się na rozgrywkach w Głogowie. Nasza drużyna zajęła dobre, szóste  miejsce, gratulujemy!

Odbiorco, pamiętaj o zabezpieczeniu wodomierza przed mrozem

 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Spółka z o. o. przypomina o konieczności zabezpieczenia instalacji wodociągowej oraz wodomierzy przed niepożądanym działaniem niskich temperatur.

 

Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć strat materialnych powstałych w wyniku awarii zamarznięcia instalacji w pomieszczeniach.

Gdy temperatura powietrza spada poniżej 0° C należy:
- zamykać i uszczelnić okna oraz drzwi,
- ocieplić odcinek przyłącza i wodomierz znajdujący się w nieogrzewanym pomieszczeniu za pomocą izolacji typu: wełna mineralna, styropian, otulina z poliuretanu,
- podnieść temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się wodomierz.
- w przypadku posiadania systemów nawadniania zieleni, należy zwrócić uwagę na odwodnienie instalacji.

Niesprawność urządzeń może doprowadzić do niekontrolowanego wycieku wody.

Jeżeli  dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu (tzn. dojdzie do jego uszkodzenia skutkującego utratą szczelności i wyciekami wody),  należy zgłosić wyciek wody dzwoniąc pod bezpłatny, całodobowy numer telefonu 994.

Od poniedziałku do piątku zgłoszenia przyjmuje  Biuro Obsługi Klienta:

w Bolesławcu             od 7:00 do 15:00   tel. 75 734 1000

w Lwówku Śląskim     od 8:00 do 16:00  tel. 75 612 1063

 

Kontakt

ikonkaBolesławiec ul. Łasicka 17/ tel. +75 734 10 10 / fax +75 640 19 11 / e-mail: sekretariat@pwik.boleslawiec.pl

Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Biuro Obsługi Klienta

Bolesławiec ul. Łasicka 17 tel. 75 734 10 00, 75 734 10 01

Lwówek Śl. ul. Krótka 1 tel. 75 612 10 08. 75 612 10 67

e-mail: no@pwik.boleslawiec.pl

Mapa lokalizacyjna

[obiekt mapy] PWiK Bolesławiec - mapka lokalizacyjna

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.