PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o.

Menu

Menu dodatkowe

Tytuł strony: Aktualności - news

W Bolesławcu „Bacmony” pilnują jakości wody

 

Bolesławieckie wodociągi jako pierwsze w Polsce zamontowały innowacyjne urządzenia firmy Grundfos do bakteriologicznej analizy jakości wody

         Coraz więcej polskich miast promuje picie wody z kranu. Dla prezesów spółek wodociągowych i prezydentów tych miast jest to swego rodzaju zobowiązanie. Słowa „Pijcie wodę z kranu” w ich ustach nabierają głębszego znaczenia i tak naprawdę są deklaracją: „Dbam o to aby naszą wodę można było bez obaw pić prosto z kranu i dołożę wszelkich starań, aby to się nie zmieniło”.

         Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Bolesławcu pobiera  wodę ze studni głębinowych. Woda ta jest czysta, pozbawiona zanieczyszczeń mikrobiologicznych i fizykochemicznych, jej mineralizacja odpowiada wodom źródlanym. Jest ona poddawana tylko podstawowym procesom uzdatniania – w filtrach wypełnionych naturalnymi kruszywami o właściwościach oczyszczających.  Ponadto woda w ujęciach jest objęta stałym monitoringiem tzw. on-line, dzięki czemu możemy natychmiast odpowiednio zareagować na ewentualne pogorszenie jej parametrów jakościowych. Bolesławiecka woda z kranu, zwana coraz częściej „Bolesławianką”,  ma dobry smak, zatem należy się spodziewać, że każdy chętnie będzie ją pił. Pod względem ilości składników mineralnych należy do wód niskozmineralizowanych, o zawartości wapnia (50 mg/l), magnezu (6 mg/l) i sodu (11 mg/l) zbliżonych do popularnych wód dostępnych w butelkach.

        Zaopatrujemy w wodę ponad 70 000 mieszkańców miasta Bolesławiec, gminy Bolesławiec oraz gminy i miasta Lwówek Śląski. Łącznie Spółka administruje ponad 500 kilometrami sieci wodociągowej rozdzielczej i tranzytowej. Tak rozległa sieć wymaga szczególnego monitoringu w zakresie jakości przesyłanej wody. Jednym z głównych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jakości wody, jest różnica między czasem potrzebnym do jej produkcji, dystrybucji i konsumpcji, a czasem potrzebnym do zbadania, czy woda jest bezpieczna do picia. Zazwyczaj na wyniki badań laboratoryjnych wody z sieci trzeba czekać jeden do dwóch dni. 

      Sytuacja  zmieniła się gdy firma Grundfos zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce innowacyjne na skalę światową urządzenia zwane GRUNDFOS BACMON. Urządzenie to jest podłączane do wodociągu poprzez mały bajpas, niewielka ilość wody z rurociągu stale przepływa przez podświetloną płytkę pomiarową, która z kolei jest obserwowana przez cyfrowy mikroskop, działający w oparciu o opatentowaną technikę trójwymiarowego skanowania. Urządzenie za pomocą specjalnego algorytmu  rozpoznaje które obserwowane cząstki są bakteriami, a które są zanieczyszczeniami mechanicznymi, zlicza wszystko co widzi oceniając 59 ilościowych parametrów obrazu. Dane są przekazywane bezprzewodowo do centrum zarządzania infrastrukturą PWiK w czasie rzeczywistym, tzn. że w tej samej chwili kiedy pojawi się w sieci szkodliwe zanieczyszczenie, u nas włączy się alarm o skażeniu i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania.

     Nasza wieloletnia współpraca z firmą Grundfos i wzajemne dobre doświadczenia spowodowały, że tę technologię po raz pierwszy w Polsce zastosowano właśnie na bolesławieckiej sieci wodociągowej. Sześć sztuk urządzeń GRUNDFOS BACMON zostało zamontowanych w newralgicznych punktach naszego systemu wodociągowego, a wyniki pomiarów automatycznych są regularnie porównywane z wynikami badań laboratoryjnych.

 - Z tym większym przekonaniem Józef Król, prezes Spółki zachęca do picia wody prosto z kranu bo pod względem jakościowym spełnia ona wszystkie standardy krajowe i europejskie, do tego stale jest monitorowana jej jakość nie tylko w ujęciu i stacji uzdatniania, ale dzięki „Bacmonom” również w sieci wodociągowej. Nie waham się powiedzieć, dodaje: Nasza, woda „Bolesławianka” jest dobra i jest jednym z największych skarbów Bolesławca, dlatego tak bardzo dbamy o jej bezpieczeństwo.

« wstecz

Kontakt

Bolesławiec ul. Łasicka 17/ tel. +75 734 10 10 / fax +75 640 19 11 / e-mail: sekretariat@pwik.boleslawiec.pl

Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

ikonkaBiuro Obsługi Klienta

Bolesławiec Al. Wojska Polskiego 6/1A (dawny hotel robotniczy) czynne pn - pt 7:00 - 16:00,  tel. 75 734 10 00, 75 734 10 01

Lwówek Śl. ul. Krótka 1 czynne pn - pt 8:00 - 16:00 tel. 75 612 10 08. 75 612 10 67

e-mail: no@pwik.boleslawiec.pl

Kasa Przedsiębiorstwa

Bolesławiec czynna pn - pt w godzinach 07:15 do 14:45

Lwówek Śląski czynna pn - pt w godzinach 08:30 do 15:45

 

Mapa lokalizacyjna

Strona w konstrukcji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.