PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o.

Menu

Menu dodatkowe

Tytuł strony: Ciekawostki

Menu dodatkowe

Wodę z kranu możemy pić bez dodatkowej filtracji

 

W odpowiedzi na wielokrotne pytania dotyczące potrzeby montażu filtrów odwróconej osmozy lub innego rodzaju filtrów na instalacjach wewnętrznych w budynkach zasilanych naszą wodą przekazujemy następujące informacje.

 

  Główną funkcją filtrów odwróconej osmozy jest usuwanie z wody bakterii, wirusów i metali ciężkich. Filtry te usuwają  nawet do 99% składników obecnych w  wodzie,  co ma również skutki uboczne – z wody usuwane są bowiem także związki mineralne, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odwrócona osmoza usuwa z wody takie minerały jak sód, potas, wapń, magnez i inne substancje korzystne dla naszego zdrowia i niezbędne do wspomagania procesu właściwego bilansowania naszej diety. Dlatego z reguły filtr odwróconej osmozy uzupełnia się mineralizatorem. Smak takiej wody jest znacznie gorszy od wody niefiltrowanej.

    

   Nasze Przedsiębiorstwo dostarcza Państwu wodę ze studni głębinowych. Woda ta jest czysta, pozbawiona zanieczyszczeń mikrobiologicznych i fizykochemicznych, a jej mineralizacja odpowiada wodom źródlanym. Jest ona poddawana tylko podstawowym procesom uzdatniania – w filtrach wypełnionych naturalnymi kruszywami o właściwościach oczyszczających. Woda w ujęciach jest objęta stałym monitoringiem on-line, dzięki czemu możemy natychmiast odpowiednio zareagować na ewentualne pogorszenie się jej parametrów jakościowych. Dodatkowo bezpieczeństwo jakościowe naszej wody i jej przydatność do spożycia potwierdzają wyniki badań wykonywanych przez nasze akredytowane laboratorium. Bolesławiecka woda z kranu, zwana coraz częściej „Bolesławianką”,  ma dobry smak, a pod względem ilości składników mineralnych należy do wód nisko zmineralizowanych, o zawartości wapnia (50 mg/l), magnezu (6 mg/l) i sodu (11 mg/l) zbliżonych do popularnych wód dostępnych w butelkach.

  

     Biorąc pod uwagę powyższe nie polecamy montażu żadnych filtrów na instalacjach wewnętrznych, a szczególnie filtrów odwróconej osmozy, które de facto pogorszą znakomitą jakość naszej wody, usuwając z niej szereg mikroelementów pozytywnie wpływających na nasze zdrowie.

 

Sposoby oszczędzania wody
  1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, spłukiwania sedesu, czy sprzątania.
  2. Kupuj takie urządzenia AGD (pralka i zmywarka do naczyń), które zużywają jak najmniej wody.
  3. Napraw kapiące krany, systematycznie sprawdzaj uszczelki - z cieknącego kranu może wyciec nawet 100 litrów wody w ciągu doby.
  4. Oszczędzaj wodę przy goleniu i myciu. Jeśli wlejesz wodę do płukania ust do kubeczka, zużyjesz ćwierć litra zamiast 16 litrów (tyle wycieka średnio, gdy odkręcimy kran "na całość" w czasie mycia zębów).

SPOSÓB NA MAGNES

Od pewnego czasu dość popularne stały się magnesy, które powodują zahamowanie pracy wodomierzy. Są reklamowane jako "złoty środek" na zmniejszenie rachunków za zużycie wody i innych mediów. Brak jednak dodatkowej informacji, że owszem, takie magnesy spowalniają lub też całkiem zatrzymują obroty licznika, ale po jego zdjęciu, licznik zostaje nieodwracalnie uszkodzony. Aby utrudnić nieuczciwym odbiorcom kradzież wody poprzez zakłócanie wskazań wodomierzy, PWiK w Bolesławcu Spółka z o.o. zaopatrzyło się w przyrządy pozwalające stwierdzić fakt stosowania magnesu neodymowego. Ponadto stosowane są specjalne wskaźniki antymagnetyczne, które mają formę elastycznej naklejki z plombą zabezpieczającą przed odklejeniem i które są umieszczane bezpośrednio na liczniku. Inkasenci przy odczycie licznika są w stanie natychmiast stwierdzić czy dokonano manipulacji przy użyciu magnesu. W związku z powyższym, informujemy wszystkich naszych klientów, że jakiekolwiek próby manipulacji przy licznikach są łatwo wykrywalne. Oszczędzanie więc w ten sposób jest krótkotrwałe i nieopłacalne, a wobec nieuczciwych klientów, będą podjęte odpowiednie kroki, wynikające z Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków, na podstawie art. 28 ust.2 pkt 1, który mówi, iż

 

"kto uszkadza wodomierz główny, zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na wodomierzach, urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, a także wpływa na zatrzymanie, lub utratę właściwości lub funkcji metrologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, podlega karze grzywny do 5.000 zł."

Kontakt

Bolesławiec ul. Łasicka 17/ tel. +75 734 10 10 / fax +75 640 19 11 / e-mail: sekretariat@pwik.boleslawiec.pl

Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

ikonkaBiuro Obsługi Klienta

Bolesławiec Al. Wojska Polskiego 6/1A (dawny hotel robotniczy) czynne pn - pt 7:00 - 16:00,  tel. 75 734 10 00, 75 734 10 01

Lwówek Śl. ul. Krótka 1 czynne pn - pt 8:00 - 16:00 tel. 75 612 10 08. 75 612 10 67

Wleń Plac Bohaterów Nysy 28, czynne pn - pt 7:00 - 15:00, tel. 75 612 10 11

e-mail: no@pwik.boleslawiec.pl

Kasa Przedsiębiorstwa

Bolesławiec czynna pn - pt w godzinach 07:00 do 14:45

BOK Bolesławiec czynna pn - pt w godzinach 08:00 do 15:45 (wpłaty bezgotówkowe)

Lwówek Śląski czynna pn - pt w godzinach 08:00 do 15:45

Wleń czynna pn - pt w godzinach 7:00 - 14:45

 

Mapa lokalizacyjna

Strona w konstrukcji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.